PCR Testi Sonucu Nasıl Öğrenilir?

PCR Testi Sonucu Nasıl Öğrenilir?

PCR test sonucu sorgulaması online ortamdan kolayca yapılabilmektedir. Koronavirüs (Covid-19) tanısında kullanılan PCR testleri, yapıldığı saat itibari ile aynı gün sonuç verebilmekte ve çıkan test sonucuna yönelik olarak kişinin izolasyonu ve tedavi süreci gibi uygulamalara başvurulabilmektedir. PCR testi sonucu öğrenme işlemleri için test alınırken verilen barkod numarasının saklanması ve T.C. Kimlik Numarası ile birlikte bu numaranın kullanılması gerekmektedir.

PCR Testi Nerede Yapılır?

PCR testi yaptırmak isteyenler, en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edebilmektedir. PCR testi Covid-19 belirtileri taşıyan bireylere yapılırken, sağlık kuruluşları için “Sağlık Bakanlığı Onaylı” şartı aranmaktadır. Onaylı sağlık kuruluşlarından alınan süprüntü numuneleri yine Sağlık Bakanlığından onaylı laboratuvarlarda tetkik edilerek test sonucu çıkmaktadır. PCR testi nerede yapılır? yazımızdan ilinizdeki PCR Testi yapan kurumları görebilirsiniz.

PCR Test Sonucu Ne Zaman Çıkar?

PCR testinin sonuçlanması için birkaç saat yeterlidir. Testi yaptıran bireyden alınan numune ardından test sonucu yaklaşık 1 ila 3 saat içerisinde çıkmaktadır. Bazı yoğun hastanelerde sonuçların sisteme yansıması 10-12 saati bulabildiği görülmüştür.

PCR Testi Sonucu Nereden Öğrenilir?

PCR test sonucunu öğrenmek isteyen bireyler, işlemleri için E-Nabız uygulamasını kullanabilirler. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen bu uygulama üzerinden PCR testi sonucu almak için web sitesini ya da mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.

E-Nabız PCR Testi Sonucu Öğrenme

E-Nabız’ dan PCR test sonucu sorgulama işlemleri TC kimlik numarası ve alınan test numunesine ait barkod numarası kullanılarak tamamlanabilir. Barkod numarası için size test sırasında verilen fişte, aşağıda kırmızı ile işaretlenen bölgedeki numaralar kullanılmalıdır.
Covid Test Sonucu Barkod Numarası
İşlemler için doğrudan sorgulama sayfasına ulaşmak için https://enabiz.gov.tr/PcrTestSonuc/Index adresine giriş yaparak işlemleri tamamlayın. İşlemleri tamamlarken takip etmeniz gereken sıralama şu şekildedir:
Tıklanan link ardından açılan sayfada aşağıda gösterildiği gibi ilgili alanlara Barkod No, T.C. Kimlik Numarasının son 4 hanesi, cep telefonu numarası ve e-posta adresi bilgilerini girin ve “Doğrula” butonuna tıklayın.
Covid Test Sonucu Öğrenme
Yapılan giriş ardından PCR testi sonucu öğrenme işlemlerinin devamı için sayfanın solunda yer alan menüde kırmızı çerçeve içine alınan “Tahlillerim” sekmesine giriş yapın.
PCR Test Sonucu Öğrenme
Tahlillerim sayfasına giriş yapıldığında, otomatik olarak karşınıza aşağıdaki ekran açılır. Listede aşağıda gösterildiği gibi sadece Covid-19 testine ait sonuç bilgisi mevcutsa, kırmızı çember içinde gösterilen ve “Raporlar” bölümü altında yer alan simgeye tıklayarak sonuca ulaşın.
PCR Testi Sonucu Nasıl Öğrenilir? Tahlil Sonuçları
Yapılan tüm PCR testlerine ait sonuç bilgisine ulaşmak için aşağıda turuncu ile gösterilen “COVİD-19 Test Sonucu” sekmesine geçiş yaparak, yapılan tüm test sonuçlarına ulaşabilirsiniz.
Covid-19 Test Sonucu
Yukarıda paylaşılan ekran görüntüsünde, yapılan 3 PCR testinin de negatif olduğu bir örnekle karşılaşılır. Test sonucunuzun pozitif olması halinde “Sonuç” bölümü altından testinizin pozitif olduğunu gösterir bilgiye ulaşabilirsiniz.

E-Devlet PCR Testi Sonucu Öğrenme

E-Devletten PCR test sonucu sorgulama işlemleri için Sağlık Bakanlığı hizmet sayfası altında yer alan “e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi” sekmesi kullanılır. İşlemleri tamamlamak için TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz gereklidir. E-Devlet’ten Covid-19 test sonucu öğrenme işlemleri için sırası ile aşağıda paylaşılan işlemleri takip etmeniz yeterlidir:

Sonuç sorgulama sayfasına https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-e-nabiz-kisisel-saglik-sistemi adresini kullanarak ulaşın.
E-Devlet ile PCR Testi Sonucu Öğrenme
Açılan sayfada işleme devam etmek için aşağıda kırmızı çerçeve içinde alınan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
E-Devlet Giriş Ekranı
E-Nabız sayfasında işlem yapabilmek için aşağıda gösterildiği şekilde “TC Kimlik Numarası” ve “e-Devlet Şifresi” bilgilerini kullanarak kimlik doğrulama aşamasını tamamlayın.
Yapılan kimlik doğrulama sonrası açılan sayfada, aşağıda gösterildiği şekilde “Uygulamaya Git” butonuna tıklayarak e-Nabız sayfasına erişim sağlayın.
E-Devlet Covid Test Sonucunu Öğrenme
Erişim sağlanan sayfada PCR testi sonucu öğrenme işlemleri için “Tahlillerim” menüsünü kullanarak sonucunuza ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın