Tahlil Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Tahlil sonucu sorgulaması fiziksel ortamların yanında sağlık kuruluşlarına ait çevrimiçi işlem kanalları üzerinden yapılabilir. Tahlil sonuçları öğrenme işlemleri için T.C. Kimlik No yanında kullanılan platforma özgü farklı bilgiler yeterli olabilmektedir. Tahlillerin yapıldığı hastane ya da aile hekimlerine müracaat etmek istemeyen vatandaşlarımız, tahlil sonucu için online işlem kanallarını kullanabilirler.

T.C. No ile Tahlil Sonucu Sorgulama Nereden Yapılır?

Kimlik numarası ile tahlil sonucu görüntüleme işlemlerinin yapılabileceği platformlar şu şekildedir:

  • MHRS
  • E-Nabız
  • E-Devlet
  • Hastanelerin Laboratuvar Sonuç Bağlantıları
  • Aile Hekimlerine ait sorgulama sekmeleri

MHRS Tahlil Sonuçları Sorgulama

MHRS tahlil sonucu görüntüleme işlemleri, tahlilin yapıldığı randevu görüntülenerek yapılır. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), online randevu alma ve geçmiş randevulara ilişkin bilgilere ulaşma amacı ile hizmet verir. MHRS kullanılarak tahlil sonuçlarına ulaşmak için sorgulama yaptığınız randevuda, sonucuna ulaşmak istediğiniz tahlilin yapılmış olması gereklidir. MHRS üzerinden tahlil sonucu sorgulaması için aşağıdaki işlem sıralamasını takip edebilirsiniz:

Sorgulama sayfasına ulaşmak için https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/ linkini kullanın.

Verilen linke tıklamanın ardından açılan sayfada, aşağıda gösterildiği gibi “TC kimlik numarası” ve “e-Nabız” şifresini yazarak “Giriş” butonunu tıklayın. E-Nabız şifrenizi hatırlamıyorsanız, “e-Devlet ile Giriş” butonunu kullanarak e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz.

Mhrs Giriş Ekranı
Yapılan kimlik doğrulama ardından açılan sayfanın en üstünde yer alan menüye gelin ve “Randevu Bilgileri” açılır menüsü altında yer alan “Randevu Geçmişi” sekmesine tıklayın.
Mhrs Randevu Bilgileri
Açılan sayfada kırmızı çerçeve içine alınan “Geçmiş Randevularım” menüsünü kullanarak, sorgulamak istediğiniz tahlil sonuçlarına ulaşabilirsiniz.
Mhrs Tahlil Sonuçları

E-Nabız Tahlil Sonuçları Öğrenme

e-Nabız’dan tahlil sonucu sorgulama işlemleri 5 aşamada tamamlanabilir. E-Nabız üzerinden tahlil sonucu öğrenme işlemleri için takip etmeniz gereken 5 adım aşağıdaki gibidir:

https://enabiz.gov.tr/ linkini kullanarak e-Nabız ana sayfasına ulaşın.

Açılan sayfada aşağıda gösterildiği gibi vatandaşlık numarası ve e-Nabız şifresini ilgili alanlara girin ve “Giriş” düğmesine tıklayarak kimlik doğrulamayı tamamlayın.

e-Nabız Giriş Sayfası
Ulaşılan e-Nabız profilinde, sol menüde yer alan “Tahlillerim” sekmesine giriş yapın.
E-Nabız Tahlillerim Linki
Aşağıda gösterilen ekran üzerinde sorgulamasını yaptığınız tahlil sonucu listelendiği taktirde, kırmızı çember içine alınan “Rapor” simgesine tıklayarak tahlil sonucunuza ulaşabilirsiniz.
e-Nabız Tahlil Sonuçları
Tahlil sonucunuz listelenmediği taktirde, yukarıda paylaşılan görselde mor çerçeve içine alınan “Tıklayınız” yazısını kullanarak giriş yapmanız yeterlidir.

E-Devlet’ten Tahlil Sonucu Sorgulama

e-Devlet’ten tahlil sonucunu öğrenme işlemleri e-Nabız uygulamasına yapılan yönlendirme ile tamamlanır. E-Nabız şifreniz yok ya da unuttuysanız e-Devlet’ten tahlil sonucu sorgulaması yapabilirsiniz. E-Devlet’ten tahlil sonuçlarına ulaşmak için şu sıralamayı takip edebilirsiniz:

Sağlık Bakanlığı e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi sayfasına doğrudan erişim sağlamak için https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-e-nabiz-kisisel-saglik-sistemi adresine giriş yapın.Sayfada işlem yapabilmek için kimlik doğrulama aşamalarını tamamlamanız gerekir. Açılan sayfada aşağıda gösterildiği gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” düğmesini kullanarak e-Devlet giriş sayfasına ulaşabilirsiniz.

e-Devlet Giriş Sayfası
Ulaşılan kimlik doğrulama ekranında aşağıda gösterildiği gibi e-Devlet şifresi seçimini yaparak ilgili alanlara vatandaşlık numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazın, “Giriş Yap” butonuna tıklayın.
e-Devlet Tahlil Sonuçları Öğrenme
Ulaşılan e-Nabız profilinin solunda yer alan menüyü kullanarak, bir üst başlıkta anlatıldığı şekilde tahlil sonuçlarını görüntülemek için “Tahlillerim” menüsünü kullanabilirsiniz.

Hastanelerin Laboratuvar Sonuçları Bağlantıları

Hastanelerin çoğunun kendi sonuç görüntüleme sayfası vardır. Tahlil sonuçlarının en hızlı yayınlandığı yerler bu sayfalardır. Her kurumun farklı yazılım firmaları ile anlaşmaları olduğundan tahlil sonuçları sorgulaması için gerekli bilgiler farklılık göstermektedir. Bazı kurumlar barkod no isterken bazılarında T.C. Kimlik No yeterli olabiliyor. Hastanelerin tahlil sonuçları sayfalarına sitemiz üzerinden direkt ulaşmanız ve tahlil sonuçlarınızı öğrenmeniz mümkündür.

Aile Hekiminden Tahlil Sonucu Öğrenme

Aile hekimi tahlil sonuçları öğrenme işlemleri her il için farklı sistemde yapılır. İl Sağlık Müdürlükleri tarafından devreye alınan projede, ilinize ait “Aile Sağlığı Merkezi Tahlil Sonuçları Sorgulama” sayfasına erişim sağlayarak tahlil sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Sorgulama için T.C. kimlik numarası ve yapılan tahlile ilişkin kayıt numarası bilgisi gerekmektedir. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hizmete alınan LABİM tahlil sonucu öğrenme işlemleri https://labim.istanbulsaglik.gov.tr/labim/ linki kullanılarak tamamlanabilir.